[300 Tdi] Wymiana przewodów przelewowych wtrysków
Czas pracy:
- kilka minut
Narzędzia:
- nóż do przecinania przewodów paliwowych - dowolny ostry nóż
Materiały:
- przewód paliwowy o średnicy 4mm, w ilości ok. 50 centrymetrów, lepiej nieco więcej kupić - powierdzmy 1 metr
- wydaje się być bez znaczenia, czy przewód jest zbrojony i w oplocie, czy jednowarstwowy jeśli nie mamy osłony plastikowej na silniku (ja nie mam), ale w przypadku silnika z osłoną proponowałbym wąż dwuwarstwowy z osłoną z włókniny, bo zachodzi ryzyko jego przetarcia przy kontakcie z osłoną i drganiach silnika.
Czynności:
- podnieść maskę
- zlokalizować 3 przewody przelewowe (na zdjęciu zaznaczone kolorem pomarańczowym)
- usunąć przewody - ściągnąć je pociągająć wzdłuż stalowych rurek ustawionych pod kątem ok. 45 stopni zakończonych stożkowym pogrubieniem zapobiegającym zsuwaniu się przewodów gumowych z tych rurek
- odciąć ładnie pod kątem prostym jeden koniec przewodu gumowego
- nałożyć odcięty ładnie koniec wężyka na prawe odgałęzienie przy ostatnim cylindrze przy ścianie grodziowej
lewe odgałęzienie jest (a przynajmniej powinno być) zaślepione fabrycznie
- przykładając wężyk gumowy w kształcie łagodnie wygiętego daszka, bez pozostawiania zbędnego luzu, oraz bez zbędnego napinania - odmierzyć żądaną długość wężyka
- zaznaczyć tą długość, na przykład poprzez lekkie nacięcie nożykiem
- zdjąć wężyk i odciąć w zaznaczonym wcześniej miejscu
- założyć oba końce wężyka na stalowe rurki przelewowe
- CZYNNOŚCI POWTÓRZYĆ DLA POZOSTAŁYCH DWÓCH WTRYSKÓW
http://landklinika.pl/index.php?option=com_community&view=photos&task=album&albumid=615&userid=3598&Itemid=144
Trochę praktyki (także w skrócie):
Mnie do wymiany przewodów skłonił zapach paliwa, który wydobywał się z komory silnika. Chcąc go wyeliminować należy znaleźć przyczynę, czyli wyciek, przeciek, czy też pocenie się na układzie zasilania paliwem. Takich powodów może być kilka, a nieszczelne przewody przelewowe są jednym z nich obok innych nieszczelności przewodów, nieszczelności na pompie paliwa, na filtrze paliwa, pod wtryskami. Układ zasilania i odprowadzenia paliwa omówiono powyżej.
Przewody przelewowe są narażone na dowyć wysoką temperaturę z uwagi na bezpośrednie połączenie z metalowymi częściami silnika oraz na kontakt z paliwem - dlatego się zużywają - parcieją - mogą stać się nieszczelne.
Generalnie przewody (na zdjęciu zaznaczone kolorem pomarańczowym) są połączone szeregowo - od ostatniego cylindra przy ścianie grodziowej do drugiego, następnie do trzeciego i kolejno do czwartego, a z czwartego biegnie przewód do pompy wtryskowej (na zdjęciu zaznaczone kolorem różowym)
Trochę terori (w skrócie):
Przewodu przelewowe odprowadzają nadmiar oleju napędowego ("ropy") który jest tłoczony z pompy wtryskowej do wtrysków, z powrotem do pompy wtryskowej, nie są to przewody pracujące pod ciśnieniem.
Układ zasilania paliwem (hasłowo):
Korek paliwa - przewód wlewowy do baku - bak - przewód z baku do odstojnika - odstojnik paliwa - przewód z odstojnika do pompy paliwa (zamontowana na bloku silnika) - przewód z pompy paliwa do filtra paliwa - filtr paliwa - przewód z filtra paliwa do pompy wtryskowej - pompa wtryskowa - przewody (stalowe rurki) w ilości 4 sztuk z pompy wtryskowej do wtrysków - wtryski - cylinder
Układ odprowadzenia paliwa (hasłowo):
Wtryski - przewody odprowadzające nadmiar paliwa z wtrysków (stalowe rurki) - przewody (gumowe) łączące te stalowe rurki - przewód odprowadzający do pompy wtryskowej - pompa wtryskowa - (?) przewód odprowadzający nadmiar paliwa do baku (?) - bak
